"Enter"a basıp içeriğe geçin

Windows 10 Yüksek Performans Neden Yok?

Şüphesiz ki şu anda çevrenizde, şirketinizde ya da evinizdeki bilgisayarda bir Windows ürünü bulunuyordur. Kuruluşundan bu yana Windows, gerek bireysel gerekse kurumsal olarak bir çok yazılımını başarıyla hayatımıza sokmayı başardı. Ve de sokmaya da devam ediyor.

Ürün geliştirme esnasında her büyük şirket gibi, kullanıcılarının geri dönüşlerine göre iyileştirmeler yapan ve de sürekli olarak performans odağı yerine güvenliği ön plana çıkarmayı amaçlayan Windows, belki de bu sebeplerle rakiplerinden ayrılıyor. Çünkü en yakın ücretsiz rakibi Linux dahi ücretsiz binlerce geliştiricisi olmasına karşın henüz Windows kadar güvenli bir sürümünü piyasaya sürebilmiş değil.

Hal böyleyken ve bu büyük yazılım sektöründe “pastanın büyük dilimi” Windows’ta iken, kendisini çok fazla kasmadan rahatlıkla yoluna devam edebiliyor. Windows 7 ile yazılım ve işletim sistemi sektöründe bir çağı kapatıp, bir çağı açtığını düşünen biri olarak istemeden de olsa Windows 8 ‘ e güncelleme yapmıştım. Çünkü desteklerini kaldırarak, güncellemelerin de artık yayınlanmayacağını söyleyerek Windows 7 kullanan kullanıcılarının birer açık hedef olacağını ifade etmişlerdi.

Belki de benim gibi pek çok kullanıcıyı en çok zora sokan şeylerden biri de; Windows 7 ‘ den alışık olduğumuz başlat çubuğunun bu versiyonda bulunmamasıydı. Bununla beraber yepyeni bir ara yüz ve de çok daha fazla kullanılan RAM, CPU ve de İnternet bağlantısı da cabasıydı. Başta da belirttiğim gibi, normal şartlarda bir işletim sisteminin asıl amacı bilgisayarın güvenli ve stabil çalışmasıydı. Lakin Windows, Windows 8 ile beraber yine performans yerine stabilite ve de güvenliği tercih etmişti.

Yaklaşık olarak 1 senelik Windows 8 deneyimlememin ardından, Windows 10 çıktı. Bununla birlikte bir de ücretsiz güncelleme şansı sunulunca oldukça cazip bir teklif haline gelmişti. Lakin biraz beklemekte yarar gördüm çünkü çıktığı gibi tüm ana kart sürümlerinin driver desteğini içerisinde barındırmasını beklemiyordum. Çıktıktan yaklaşık olarak 3 ay sonra bilgisayarıma kurmaya karar verdim. Ve kurdum.

Açıkça söylemek gerekirse, ben bu denli ağırlaşmasını beklemiyordum bilgisayarımdan. Lakin gerek ara yüz detayları, gerek Windows’un otomatik olarak yükleyip senkronize ettiği uygulamaları, gerekse de o gereksiz pek çok eklenti sayesinde hem ekran kartı, hem internet bağlantısı hem de RAM adeta Windows tarafından ele geçirilmişti ! Bununla alakalı olarak derhal kolları sıvayıp, detaylıca bir analizin ardından Windows’a dair pek çok servisi devre dışı bıraktım. Lakin buna rağmen, hala daha arka planda bize gösterilmeyen bazı uygulamaların yer aldığını da düşünmeden edemiyorum.

Windows, çıkardığı her sürümünde stabillik ve de güvenliği ön planda tutuyor. Lakin performans konusunda ne yazık ki bu denli hassas değil. Durum böyle olunca, her geçen sürümde biraz daha düşen performans, Windows 10 ile düşüşün doruk noktasına çıkmış oldu !

Konuyla alakalı ilerleyen günlerde bir güncelleme gelir mi? Windows taraflı bununla ilgili bir açıklama gelmedi, ama getirseler herhalde ilk yükleyeceklerden biri şüphesiz ben olacağım.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir