"Enter"a basıp içeriğe geçin

Üniversite Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde eğitim öğretim durumlarının direkt olarak iş hayatına etkisi tartışılamaz bir gerçek. Bu durumun gerçekliği ise hem öğrenciler hem de velileri tarafından artık iyice kabul edilmiş bir vaziyette. Türkiye’nin genç nüfusu oldukça fazla olduğu için iş konusunda da eğitim konusunda da gençlerimizin rakip sayısı çok çok fazla. Hal böyleyken, artık üniversite okumak hatta ve hatta tek üniversite ile kalmayıp ikinci bir üniversiteyi okumak gerekiyor.

Öğrenci arkadaşlarımız, kardeşlerimiz okuyacakları üniversiteleri belirleyecek olan puanları alabilmek için epey bir çalışmalı ve de çaba sarf etmeliler. Lakin her ne kadar üniversiteye giden yolda alacakları puan önemli gibi görünüyor olsa da, yeteneklerine ve de gelecek hayallerine göre doğru bir tercih yapmaları da geleceklerini etkileyen oldukça önemli bir faktör. Çünkü önemli olan herhangi bir üniversite için tercih yapmak değil, yeteneklerine ve de gelecek hayallerine uygun, gelecekte yapacağı işi severek yapabileceği bir üniversite tercihi yapabilmek. Burada velilere, öğrencilere ve de danışmanlık yapacak olan kişilere de ayrı ayrı sorumluluklar binmekte. Bu konumda da sizlere, hayatınızın geri kalanını etkileyecek olan konuyla ilgili belli başlı maddeler halinde bilgi vermeye çalıştım. Umuyorum ki bunlar, tercih zamanlarında sizlere yardımcı olacaktır.

Üniversite seçimi, hayatımızın belki de tüm gidişatını değiştirebilecek bir seçimdir. Bu seçimin yalnızca “üniversiteli olmak” için yapılmaması dikkat edeceğimiz en önemli unsur olmalıdır. Yapacağınız tercihler, gideceğiniz üniversiteler size yeni ufuklar açabileceği gibi sizi hiç beklemediğiniz sürprizlerle de karşılaştırabilir. Tercihinizi yapmadan evvel nasıl bir üniversite istediğinizi, üniversiteden beklentilerinizin neler olduğunu güzelce belirlemelisiniz. İstemediğiniz bir bölüme, istemediğiniz, sevmediğiniz bir şehre gitmek sizi üniversite ortamından soğutacağı gibi yıllarınızın heba olmasına da neden olur. Yazımın devamını okumadan evvel hangi mesleğe sahip olmak istediğinize, hangi eğitimleri almak istediğinize iyi karar verin.

Okumak istediğiniz bölümü seçtiniz ve o bölüme yerleştiniz. Tebrikler! Peki ya mezun olduğunuz vakit neler yapabileceksiniz? İş imkanları neler? Hangi sektörlerde çalışabilirsiniz? Seçtiğiniz üniversite mezuniyetinizden sonra iş bulmanız konusunda size yardımcı olacak mı? İyi bir kariyer planı için size destek olacak mı? İstediğiniz bölümü yazmadan önce hem kendinize hem de seçmeden evvel üniversitenizin danışmanlarına bu soruları sormanız yararınıza olacaktır.

Okumak istediğiniz bölümden eminsiniz. İşin büyük bir kısmını hallettiğinizi düşünüyorsunuz. Peki ya seçeceğiniz okul?

Tercih etmek istediğiniz üniversite yaşadığınız şehirde değilse, okuyacağınız kampüsün ilin merkezinde mi yoksa merkez dışında bir ilçede mi yer aldığını öğrenin. Siz merkede yer aldığını düşünürken, merkeze 60 km uzaklıktaki bir başka kampüste okumak istemezsiniz emin olun. Örneğin Trakya Üniversitesi ‘ni tercih ettiniz. Google’da ilk arattığınızda karşınıza Balkan Yerleşkesiyle ilgili birçok yorum çıktı. Edirne-Merkez’de yer aldığını gördünüz. Orada okuyacağınızı düşündünüz ve her şeyinizi ona göre planladınız. Fakat kayıt günü gelip çattığında, eğer iyi bir araştırma yapmadan tercih yaptıysanız, okuyacağınız bölümün merkeze 100 küsür km. olan Keşan’da olduğu gerçeğiyle yüz yüze gelebilirsiniz. Aman dikkat diyeyim!

Yazdığınız şehirdeki yaşamı araştırın. Şehir içi ulaşım imkanlarını da göz önünde bulundurun.

Öğretim kadrosunu araştırın. Bölüm hocalarınız ve o okulda verilen eğitim hakkındaki yorumları kulakardı etmeyin. Size, bölümünüz dışında bir alanda ek bir eğitim imkanı sağlayıp sağlamadığına bakın. Çift anadal ve yatay geçiş imkanlarına göz atın.

Bir yabancı dil hazırlık programında okumak istiyorsanız, tercih ettiğiniz okulun bu imkanı size sağlayıp sağlamadığını öğrenin.

Tercih edeceğiniz üniversite, bir vakıf üniversitesiyse yıllık ücretlerini öğrenin. Burslu girecekseniz, daha sonra kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına bursunuzun hangi durumlardan dolayı kesilebileceğini sorun. Bursların devam şartlarını öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Yıllık okul taksidi dışında bir burs imkanı sağlayıp sağlamadığını araştırın. Okulun konaklama seçenekleri neler, okulun kendi yurtları var mı? Kyk yurtları ve özel yurtlar okula yakın mı, ulaşımı kolay mı, yine önem barındıran sorular.

Teorik ve pratik eğitim konularını birbirine entegre edebiliyor mu, öğrendiğiniz bilgileri uygulayacak pratik salonlarını size sunuyor mu, sunuyorsa eğer, her öğrenciye yetebilecek kadar materyale sahip mi?

Sevemeyeceğiniz, hoşlanmayacağınız bir ortama girmeye kendinizi zorlamayın. “Onca yıl orada okuyacağım, şimdi sevmiyorum ama elbet severim.” düşüncesi mezuniyetiniz yaklaştığında sizi pişmanlıklara sürükleyebilir. Bölümünüz veya gideceğiniz şehir için böyle bir düşünceye sahipseniz, o tercihi yapmanızı pek de tasvip etmem. “Alışırım” diyerek böyle bir bölüm tercih ettiniz diyelim. Okulun ilk yılı baktınız ki size göre değil, sizin iradeniz dışında başka etkenler yoksa eğer, istediğiniz bölüme geçebilirsiniz. Bölüm değiştirmekten korkmayın. Unutmayın ki, mezun olduktan sonra bu pişmanlığınızı dindirecek bir sebep bulmanız çok zor.

Tercih edeceğiniz okulun fiziki ve sosyal imkanları da çok çok önemli. Okul binasının kapasitesi, bölümünüze sağladığı dersliklerin gerek teknoloji gerekse kapasite bakımından yeterli olması gerekmekte. Zar zor sığılan bir sınıfta nefes alınacak yer bile yokken eğitim- öğretim yapılması ne kadar doğru olur?

Okulunuzun ve okulunuzun bulunduğu şehrin sosyal imkanlarını araştırın. Sporla ilgileniyorsanız, spor salonu olup olmadığına bakın mesela. Öğrenci kulüpleri nasıl, ne tür faaliyetler gerçekleştiriyorlar, ne kadar imkana sahipler? Gerçekten bir üniversite hayatı yaşamak istiyorsanız bunları da göz önünde bulundurun.

Üniversite konusunda kararsızlığınıza bir nebze de olsa çare olacak bir hizmeti de Google geçtiğimiz aylarda duyurdu.

“Google Üniversite Seçimim” adı verilen bu hizmet ile beraber, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’deki toplam 210 üniversite ve bu üniversitelere bağlı 10 binden fazla bölümün tanıtımını içeren bu platformu kullanan öğrenciler hizmetin sunmuş olduğu 360 derece panoramik sanal tur imkanı ile oturdukları yerden okuyacakları üniversiteyi rahatlıkla gezebiliyorlar.

Kullanıcılar, üniversite kampüslerini panaromik biçimde gezebildikleri gibi ayrıca Türkiye ve KKTC’de bulunan 127’si devlete, 83’ü vakıflara ait olan toplam 210 üniversite ve bölümü hakkında da detaylı bilgileri inceleme fırsatı bulabiliyorlar. Aramayı sınırlandırma seçenekleri sayesinde, tüm bölümleri tek tek gezmek yerine sadece merak edilen bölümler hakkında bilgi sahibi olmanız da mümkün.

Bu farklı ve heyecanlı deneyim için ise, yalnızca Google kullanıcısı olmanız yani @gmail.com uzantılı bir e-mail adresine sahip olmanız yeterli. Google Üniversite Seçimim platformu için dilerseniz www.universitesecimim.withgoogle.com adresini ziyaret ederek, detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu zorlu ve bir o kadar da önemli seçimde hepinize başarılar diliyorum. Yakın zamanda bu stresi yaşamış biri olarak kendi deneyimlediğim, gözlemlediğim sorunları ve düşünceleri yazmaya çalıştım. Umuyorum ki işinize yaramıştır. ^^

Son olarak söylemek istediğim bir şey var ki, bu benim için aralarından en önemli olanı: Seçtiğiniz üniversitede okuyacak olan sizsiniz. Sefasını da tek başınıza süreceksiniz cefasını da tek başınıza çekeceksiniz. O yüzden bu süreçte aileniz ne kadar yönlendirme yaparsa yapsın, istemediğiniz, ilginizi çekmeyen bir bölümü ve ya üniversiteyi tercih etmeyin. Yıllar sonrasına gerek yok, bir ay sonrasında bile pişmanlığını yaşayıp ordan kaçmaya çalışabilirsiniz. Bu sebepten tercihleriniz tmamen size ait olsun ve gerçekten istediğiniz bölümlerden oluşsun. Hepinize iyi günler. 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir