"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ucuz Alan Adı Almak İçin 5 Yöntem

İnternet, ülkemize geldikten sonra belki de uzmanların dahi tahmin etmediği şekilde büyümeye başladı. 2005-2006’lı yıllarda çok iyi hatırlıyorum, “her eve bilgisayar” kampanyaları ile her eve hem bilgisayar hem de yanında interneti ile beraber yavaş yavaş evlerimize kadar girdi. Bu hızlı ilerleyiş karşısında da, insanlar bu büyük “alem”de yerlerini almak istediler. Böylece web master arkadaşların daha aşina olduğu “alan adı / domain” tabiri hayatımıza girdi.

Bununla alakalı çok geçmeden çok büyük şirketler kuruldu, veri merkezleri sadece veri barındırarak çok büyük gelişimler sağlamaya başladı. Tıpkı internet gibi, alan adı alıp web sitesi kurmakta çok yakın zamanda herkesin halledebileceği bir hal aldı. Pek tabii alan adlarına olan bu yoğun talep karşısında çok kısa sürede alan adlarının tümü kapıldı. Diğer uzantılara teşvik için de şirketler sürekli olarak kampanyalara başladılar ve böylece “hangi şirket daha avantajlı, domaini nereden nasıl ucuza alsam” gibi sorular kafamıza yerleşti.

Bununla ilgili olarak benim deneyimleme fırsatı bulduğum, sizlerin de işinize yarayabileceğini düşündüğüm bazı ipuçlarını sizler için derledim. Dilerseniz hep beraber bunlara bir göz atalım.

Önce Güvenlik
Öncelikle internet üzerinden işlem yapacağımızı ve internette türlü oyunlar döndüğünü unutmayalım. Yaşadığımız devirde babamıza bile güvenemezken, kredi kartı bilgilerimizi elin oğluna vermek büyük bir problem teşkil edebilir. Bu sebeple, alan adınızın ödemesini yapmadan önce mutlaka bir sanal kart temin etmenizi öneririm. Sanal kartlar ile alakalı da kısa zaman içinde bir şeyler yazmayı düşünüyorum.

Yurtdışı mı yoksa kendi memleketin mi
Bu konuda da çok yoğun bir tartışma söz konusu. Yabancı ülkelerden sipariş verdiğiniz takdirde, vergi ödemeden alan adınızı alabiliyorsunuz. Lakin Türkiye üzerinden firmalar %18 KDV aldıkları için, fiyatlar eşit olsa bile %18 KDV ile beraber, “KDV farkından” Türk firmalar fiyat konusunda biraz daha pahalıya gelebiliyor.

Belli başlı firmalar belirleyin
Belli başlı indirim yapan firmalar belirleyin. “Bu kampanya yapmış, ama süresi bitmiş” diye düşünmeyin. Özellikle yabancı firmalar, her sene belli dönemlerde kampanyalar yaparlar. Bu sene olmasa bile, seneye neden siz de o kampanyadan yararlanmayasınız? Bunun için kampanya tarihi geçmiş olsa bile, o firmaların mail bültenlerine abone olarak, gelecekteki kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

İndirim kuponlarını, fuarları takip edin
Her firma, belli fuarlara mutlaka katılır ve her katıldığı fuarda standın önünde hareketlenme olsun diye 3-5 liralık kuponlar dağıtır. Domain konusunda bazen 1 $ ın dahi hesabını yapan insanlar olarak, bu 3-5 liralık kuponlara da ihtiyacımız olabileceğini unutmayın. Mümkün mertebe alın, yastık altında bekletin.

Fırsat sitelerinde ya da webmaster forumlarında da bazen bu kodları alan arkadaşlar, diğer kullanıcılarla paylaşabiliyorlar. Bunun için belli başlı webmaster forumlarının “İndirim kuponları” veya benzerinde ismi bulunan bölümlerine girip, bir kolaçan edin. Belki işinize yarar bir kod bulabilirsiniz.

Sürekli register yapan kişilerle irtibata geçin
Bazen, domain piyasasının hareketli olacağını düşünerek bazı insanlar onlarca hatta yüzlerce domain kayıt edebiliyor. Ardından baktı ki bu domainlerden iş çıkmayacak, ucuz ucuz hatta bazen kayıt fiyatının dahi altına satabiliyorlar. Bu tür sürekli domain kayıt eden kişilerle irtibatta kalmanız, onların domainleri satılığa çıkardıklarında sizin haberdar olmanız anlamına gelir. Böylece işinize yarar bir domain için hem fikir sahibi olursunuz hem de çok uygun fiyattan alma şansınız doğar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir