"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sitelerde Reklam Yerleşiminin Önemi

Daha önceki makalelerimde Google’ın reklam servislerine ve çeşitli eklentilerine yer vererek, bunlarla alakalı temel anlatımları sizlere yapmıştım. Takip eden kullanıcılarımız bilirler, genelde bu tür içerikler birbiriyle alakalı olduğu için mümkün mertebe iç içe olan konularda seri hakkında yazılar yazmayı daha çok seviyorum. Bugün de sizlerle Google Adwords konusuna başka bir pencereden bakmayı deneyeceğiz. Daha önceki makalemizde, bizler iş sahibiydik ve tanıtım reklamımızı Google Adwords üzerinden oluşturup, ödememizi yaparak reklamımızı yayınlıyorduk. Peki ya Google, Adwords sistemi ile aldığı bu para karşılığında neler yapıyor? Sizin reklamızı başka insanlara nasıl yayıyor hiç düşündünüz mü?

Bunlar için oluşturulmuş olan bir “Google Adsense” hizmeti bulunuyor. Bu hizmet sayesinde, bir internet sitesi sahibi kullanıcı hitlerini paraya çevirebilmek adına Google’a başvuruda bulunarak, normal bir reklam yayıncısı olmak istiyor. Eğer ki Google’ın belirtmiş olduğu yayıncı politikasına uygun bir internet sitesi bulunuyor onaylanıyor ve reklam yayınlama macerası başlıyor Tabii Google’da reklam yayını boyunca, internet sitesi sahibine tıklama başına belli oranda teklifler sunarak ödeme yapıyor.

Şimdi artık bakış açımızı bir internet sitesi sahibi perspektifine çevirerek, işin bu boyutuna da bakmamız gerekiyor. Çünkü eğer ki internet sitemdeki bu yazıyı okuyorsanız ya bu tür işlere merak çoktan salmışsınızdır ya da bu tür blog sitelerini gördükçe site açasınız geliyordur buna inanıyorum J

İnternet Sitelerinde Reklam Yerleşiminin Önemi

Google’a yayıncı olmak için başvurdunuz ve ilk basamağı geçtiniz. Hemen ardından size 2. Basamak esnasında reklam yerleşim alanlarınızın sorulacağı bir bölüm var. Burada reklam yerleşiminiz test ediliyor ve ardından onay almanız durumunda da yayıncı kimliğiniz hazırlanarak yayın hayatınıza başlıyorsunuz.

Kazanç Miktarı Açısından Arttırıcı Olabilir

Reklam yerleşimi, ilk olarak kazançlarınız ile doğrudan ilişkilidir. Reklamlarınız içeriğinizle doğrudan ilgili olduğu ve de kullanıcılarınızın kolay erişebileceği noktalarda olduğu sürece, kullanıcılarınız reklamlarınıza tıklayacaklardır. Bu sayede de, reklam tıklaması başına Google size para ödediği için gelir miktarınız doğrudan artmış olacaktır.

Kullanıcı Düşünceleri Açısından Önem Arz Eder

Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu artık tıkladıkları her yazıda, her menüde açılan pop-up tarzı reklamlardan dolayı reklamlardan adeta bir “öcü” gibi kaçar oldu. Bu durumda reklam yerleşiminizin doğruluğu ve de kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde boyutlarda ayarlanmış olması kullanıcıların internet sitenizden kaçmamasını sağlayacaktır.

Pek çok kullanıcı sırf “bu pop-up reklamlar açılmasın ya da cinsel içerikli reklamlardan kurtulabileyim” düşüncesi ile AdBlocks uygulamasını kullanmaktadır. Bu tür 3. Parti uygulamalar reklamları gizlediği gibi, kullanıcın bu reklamlara tıklamamasını da sağladığı için sizin kazancınızı doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden mümkün mertebe kullanıcı dostu bir yerleşimde bulunmanız önemli.

Reklam Çeşitliliği Kullanıcıların Dikkatini Toplar

Sürekli olarak aynı reklamlardan ve alakasız konulardan reklam seçmek yerine, yazıların iç kısmında dar – uzun bannerlar tercih etmek, sitenizin sağ veya sol kısımlarında ince – uzun bannerlar tercih etmek kullanıcılarınızın konuya odaklanmasını kolaylaştıracaktır. Kullanıcılar, reklamları birer çerçeve kabul ederek çerçevenin iç kısmına odaklanma konusunda oldukça iyilerdir.

Reklam yerleşimi konusunda ne kadar titiz davranırsanız, hem kullanıcıların sitenizde kalmasını sağlamış olur hem de gelirinizi oldukça doğru şekilde arttırmış olursunuz. Unutmayın, bin bir zorlukla internet sitenize çektiğiniz kullanıcılar, yanlış bir reklam düzeni sayesinde saniyeler içerisinde hiç dönmemek üzere sitenizi terk edebilirler.

Reklam yerleşimi konusunda örnek olması adına dilerseniz internet sitemdeki bölümleri de inceleyebilirsiniz. Ayrıca internet sitenizle ilgili yerleşim hususunda problem yaşıyorsanız ya da aklınıza takılan bir konu var ise, yorum kısmından doğru bir şekilde internet sitenizin adresini yazarsanız size seve seve yardımcı olmaya çalışacağımdan emin olabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir