"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sıralı Liste Halinde İçerik Hazırlamanın Avantajları

Daha öncesinde internet siteniz ile alakalı önerilerimden biri de site için linkleme yapmanızdı. Bununla alakalı gelen güzel yorumlarınız ile bu yazı dizisine devam etmeyi düşündüm. Bugün onedio,capsler vb. siteler daha da ün kazanan “liste halinde içerik” yöntemini sizlere artısı eksisi ile değerlendirmeye çalışacağım.

Her konumda olduğu gibi, dilerseniz bu konuda da merak ettiklerinizi ya da deneyimlerinizi bana yazarak hem yazıma destek hem de siteme destek olabilirsiniz.

Odaklanma

Kullanıcıyı konuya odaklar.

Konuyla alakalı yapacağınız güzel bir başlık seçimi yönlendirdiğiniz kullanıcıyı konuya odaklar. Böylece kullanıcı bir sonraki maddeyi de merak ederek konunun sonuna kadar galeriden çıkmayarak, sitenizde kalmaya devam edecektir.

 

Potansiyel Kullanıcılar

Diğer içerikler için potansiyel kullanıcılar oluşturur.

Galeriniz çok ilgili çekici ve tam olarak kullanıcıya hitap eden bir şekilde düzenlenmişti ve ziyaretçi de bundan çok memnun kaldı. Peki ya sonra? Kullanıcılar bu tür durumlarda hemen çıkmazlar “acaba daha başka neler var ya bir bakayım” diyerek sağda solda kendi ilgilerini çekebilecek bir içerik olup olmadığını kontrol ederler. Bu da size iç linkleme gibi bir yarar sağlar.

Oturum Süresi

Kullanıcı oturum süresini arttırır.

Sitenize gelen kullanıcılar, internet hızlarına göre az/çok sitenizde kalacaktır. “Az çok demeyelim boş geçmeyelim” muhabbeti burada kesinlikle geçerli ! Çünkü mühim olan ziyaretçinin oturum süresi fakat hiç yoktan her zaman daha iyidir.

Kolay Anlaşılabilir

Kolay anlaşılabilirdir.

Resimlerin altına yazacağınız kısa kısa açıklamalar, kullanıcıların daha kolay anlamasına ve böylece daha motive şekilde yollarına devam etmesini sağlar.Unutmayınız ki kullanıcılar yukarıdaki resimde olduğu gibi ekrana bakmaktan hoşlanmadıkları gibi, bu tür internet sitelerinde de çok fazla zaman kaybetmeden çıkıp giderler.

Sosyal Medya

Site hitine kullanıcılarınızın arkadaşlarını takviye eder.

Görsel ağırlıklı ve anlaşılması kolay olan içeriklerde kullanıcıların içeriklerle alakalı kendilerinden bir parçayı içeriklerde bulması anlamına gelmektedir. Bu da doğal olarak yakın çevresine link atıp “kanka baksana 5. Maddeye tam bizlik” vb. söylemlerde bulunmalarına neden olur. Böylece kullanıcınız, kullanıcınızın arkadaşı da siteye girip 5. Görsele kadar bakar. E merak edip bir de sonuna kadar devam ederse, oh ne güzel 🙂

Tabii bize yararları olduğu gibi, bazen istemeden de olsa zararları da olabilir.

Kullanıcı kolay sıkılabilir

Liste üzerinden madde madde ilerlerken kullanıcı eğer ki 1-2 tane üst üste hoşuna gitmeyen madde okursa sıkılabilir. Bu yüzden içeriklerinizin her maddesinin son cümlelerinden diğer maddeyi tetikleyici birkaç cümle kurmayı unutmamanızı öneririm.

Kopyala-yapıştır görsel kullanımı

Görsellerin özgün olmaması durumlarında, kopyala yapıştır olduğu durumlarda ne yazık ki arama motorları size hak ettiğiniz ilgiyi göstermez. Bu sebeple görselleri mümkün mertebe kendiniz yaratın ya da mümkün mertebe az kullanılmış, yabancı kaynaklardan içerik çekmeye özen gösterin.

Görüntüleme problemi

Bu problem maalesef çok can sıkıyor. Örneğin sizin kullandığınız aplikasyon 19-21” ekranlarda çok güzel görünüyor sizde de oldukça güzel görüntülendi. Lakin arkadaşınız girip 17” monitöründe kontrol ettiğinde, butonlarda kayma, resimlerde yamulma vs. olabiliyor. Bunun için de mümkün mertebe mobil uyumlu eklentiler kullanmaya, temanızı mobil uyumlu hale getirmeye özen gösterin. Mobil uyumlu olduğunda, her türlü monitör ve çözünürlük için siteniz kendisini optimize edecektir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir