"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sayfa İçi Link Vererek İç Dolaşımı Arttırın

Günümüzde blog sayfalarının daha çok takip edilmeye başlaması ile beraber, artık çoğu insan blogger olmaya merak salmış durumda. Örneğin siz şu anda bu internet sayfasında bu içeriği okuyabiliyorsanız, bu da benim bu işe merak salmamla olmuştur. İnsanlara faydalı olma isteğim, bilgilerimi başkalarıyla paylaşma merakım beni buraya iten en önemli unsurlardan.

Peki ya blog sitesi oluşturmak, sanıldığı gibi yalnızca bir alan adı – hosting ve ardından WordPress vb. bir script kurup yazılar girmek kadar basit mi? Elbette ki biraz üzülerek te olsa buna cevabım hayır. Çünkü bununla beraber artık düzenli olarak içerik girmeniz ve bu içeriklerin kitlenize hitap edebilecek şekilde olması gerekiyor. Peki ya bu kadar mı? Elbette ki hayır ! Kullanıcılarınızın mümkün olduğunca çok sitenizde tutarak, hem günlük hitinizi arttırmanız hem de hemen çıkma oranını düşürmeniz gerekiyor. Bunun için size bu yazımda “site içi linkleme” nin inceliklerini anlatmaya çalışacağım.

Site İçi Linkleme Nedir?

Sitenize girmiş olduğunuz içeriklerin birbiriyle alakalı olanlarının, birbirine bir kelime öbeği sayesinde tıklandığında yönlendirilmesi işlemi anlatılmak istenmektedir. Bir başka deyişle günlük hayattan örnek vermek gerekirse, örneğin bir domates ve bir gazeteye ihtiyacınız var. Domates için manava, gazete için bir gazete bayiine gitmek yerine bir süper markete gittiniz. Sebze reyonuna gittiniz, domatesi aldınız. Hemen ardından da gazete reyonunu bilmediğiniz için oradaki tezgahtara sordunuz ve o da sizi gazete reyonuna tarif ederek yönlendirdi. Böylece bir süper markete girerek, 2 işinizi birden çözmüş oldunuz.

Burada siz; ziyaretçisiniz.

Market; web siteniz.

Reyonlar; web sitesi içeriğiniz.

Tezgahtar; iç linkleme yaptığınız anahtar kelimeniz.

Eğer ki tezgahtar size tarif etmeseydi, siz ya çok uzun süre marketin içerisinde bunu arayacaktınız. Ya da “Köşedeki bakkaldan alırım neyse” diyerek oradan alışveriş yapmayacaktınız. Bu sebeple uygun makalelerinize mümkün mertebe anlamlı içeriklerden birbirlerine iç linkleme yapın ki, kullanıcılarınız hem aradıklarını kolayca bulabilsin hem de internet sitenizde çok daha fazla zaman geçirebilirsin.

Bunun için yapmanız gereken çok basit. Yazınızdaki kelimelerden ilgili olanı seçerek diğer yazınıza link vermek yeterli olacaktır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir