"Enter"a basıp içeriğe geçin

Pokemon Go Neden Düşüşe Geçti?

Son zamanların sansasyonel oyunlarından “Pokemon Go” , 7 den 70’e herkesi sokaklara dökerek pokemon peşinden koşturmuştu. Hatta sosyal medya üzerinden çok fazla geyiği de yapıldı. “Ben normalde bu kadar yürümüyorum X pokemon sayesinde şu kadar kilo verdim” vb. kısa sürede dünya genelinde hızlı bir yükseliş sergileyen Pokemon Go, yapımcılarına da beklemedikleri kadar çok para kazandırdı.

Ülkemizde küçük bir çocuğun kendisini çizgi film karakterlerinden biri sanarak balkondan atlaması ile yayından kaldırılan Pokemon’un, bir sanal gerçeklik oyunu ile tekrardan ülkemize sokulması ise yine aynı endişeleri akıllara getirmeye başladı. Normal şartlarda yapımcılar, Türkiye için henüz oyunu yayınlamamışken, Türk’ün üstün zekası oyunun çoktan korsan halini çıkartarak oynamaya başlattı. Nice internet siteleri açıldı, çözemeyenlere, kuramayanlara destek olundu. Hatta son zamanlarımda çokça gördüğüm “20 level pokemon go hesabı satılık” gibi ilanlar beni hem güldürüp hem düşündürmüştü.

Son haftalarda ise ülke gündeminin hızla darbe girişimine kayması ile Ashe şapkalı yollarda telefonla gezen dalgın insanlara çok nadir rastlar olduk. Dünya genelinde de artık eski popülerliği olduğu söylenemez. Zira her oyun gibi, belli bir seviyeye gelindikten sonra yapılacak bir amaç kalmayınca kullanıcılar ister istemez sıkılmaya başlıyorlar.

Düşüşünün en büyük nedenlerinden biri olarak bu siyasi karışıklığı gösterebilirim. Lakin tek başına bu yeterli olmaz çünkü sonuçta ülke eski günlerine döndü, insanlar dışarılara tekrar kendilerini atabilirdi. ( Ki bu gözler 35 derece sıcakta “abi pokemon peşindeyiz” diyenleri de çok gördü )

Bir diğer neden olarak, yapımcıların dahi beklemediği derece hızlı yayılmasını görüyorum. Yani şöyle ki, beta sürecinde kısıtlı bir kitle ile oyun denenmek istendi. Lakin duyan geldi, duyan gelince çok çok hızlı şekilde yayıldı ve serverlar bu toplam artan talebe cevap verememeye başladı. Bu sebeple de oyuna bağlanmak isteyen kullanıcıların pek çoğu, sunucuya bağlanmak için saatlerce beklemek zorunda bırakıldı. Serverların bu denli yetersiz kalması ile, büyük bir kitle daha oyuna giremeden oyunu sildi. Oyundaki amacın yapımcılar tarafından değil, oyuncular tarafından çözülmeye çalışılması da oyunu çözemeyen çokça kullanıcı için büyük bir soru işareti oldu. Oyunun amacı ne, bu pokemonları yakalıyoruz ama ne olacak, camilere giriyoruz günah mıdır gibi sorular ile baş başa kalan kullanıcıların büyük çoğunluğu da uygulamayı silerek kurtulmak zorunda kaldılar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir