"Enter"a basıp içeriğe geçin

Okuduğunuzu Anlamak İçin 7 Sıra dışı Yöntem

Okuma alışkanlığı edindik, çok güzel ! Peki ya sonra? Ya okuduğumuzu anlamıyor da sadece okuyup geçiyorsak?

İyi-kötü okuma alışkanlığına sahipseniz, bu sorunla en azından bir kez karşılaşmış ve belki de konuyu – kitabınızı yarıda bırakmışsınızdır. Aşağıda size vereceğimiz yöntemleri uygulamak, okuduğunuzu anlamada size ufak ufak yardımcı olacak.

  • Problemin kendinizde olduğunu kabul edin. Okuduğunuz metin anadilinizde ve siz okuduklarınızı anlamlandırmada zorlanıyorsanız ne yazık ki sorun sizdedir. Okumak ve anlamak çok farklı şeylerdir. Eğer kişi dilin getirdiği kurallardan bi’haberse, bu, kişinin okuduğunu anlamasına engel olur.
  • Okuduğunuz cümleleri öznelleştirin. Kurulmuş cümleleri kendi dilinizdeki sözcüklerle yeniden kurar ve tekrar ederseniz, anlatılmak isteneni daha iyi anlayabilirsiniz. Cümlede kullanılan kelimeleri kendi kelimelerinizle değiştirin, bir de öyle anlam vermeye çalışın.
    Kafanızın içinde soyut olarak yer alan konuları örneklendirme yoluna başvurun. Somutlaştırma yoluna gidin. Konuyu anlamanın daha da kolaylaştığını göreceksinz. Ve bu yöntemle edineceğiniz bilgilerin daha da kalıcı olduklarını fark edeceksiniz. Buna örnek vermek gerekecek olursak; Örneğin okuduğunuz kitapta spor yapan bir gencin kaslarının gelişimi ile alakalı bilgi veriyor. Siz bu konuyla alakalı olarak çevrenizden sevdiğiniz spor yapan bir arkadaşınızı aklınıza getirebilirsiniz. Bu bilgiyi onunla özleştirerek, beyninize farklı sinyallar göndererek çok daha kolay aklınızda yer edinmesini sağlayabilirsiniz.
  • Pasiflikten kurtulun! Satırlara göz atmak yerine, kendinizi metne verin ve etkili okuma yöntemlerini uygulayın.
  • Dudaklarınızla değil, gözlerinizle okuyun! Dudak ve gözün okuma hızları kaplumbağayla tavşanın hızları gibidir. Hangisinin daha hızlı olabileceğini söylemeye gerek yok sanırım. Gözün okuma hızı, zihnin anlamlandırma hızına daha yakın olduğundan gözlerinizle okumayı alışkanlık haline getirin. Dudaklarınız sizi yavaşlatacaktır. Dudaklarınızın hızıyla zihninizin anlamlandırma hızı arasında oluşacak farkta, zihniniz başka konulara kayabilir.
  • Sözcüklerin anlamını öğrenin! Metinde geçen anlamını bilmediğiniz veya bildiğinizi sandığınız sözcükler, okunanı anlamada engel teşkil eder. Anlamını bilmediğiniz sözcükleri araştırın.
  • Sözcük dağarcığınızı olabildiği kadar geliştirin. Bu, okuduğunuz her metni anlayabilmenizi kolaşlaştıracaktır.
  • Panik yapmayın! İlgi alanınız veya bilginiz dışındaki bir materyal okuyorsanız eğer, en baştan anlayamayacağınızı düşünüp paniklemeyin. Sakinliğinizi takının, önyargılarınızı bir kenara koyup bilmediğiniz sözcükleri, terimleri araştırın ve öğrenin.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir