"Enter"a basıp içeriğe geçin

Niche Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

Merhabalar arkadaşlar, yeni bir makaleme daha hoş geldiniz. Mümkün mertebe her konumda da belirttiğim gibi, sizler yorumlar üzerinden bana ulaşarak merak ettiklerinizi iletebiliyorsunuz. Son zamanlarda çok sefer rastladığım niche ( niş ) kelimeler hakkında soru yorumları sebebiyle bu konumda sizlere niche kelime nedir, niche kelimeleri nasıl bulabilirsiniz ile alakalı genel kapsamlı bir bilgi vermeyi hedefliyorum.

Niche kelimeler, genellikle web master arkadaşlar tarafından kullanılan tabiri ile “anahtar kelime, odaklanılmış kelime” anlamına gelmektedir. Niche kelimesi ise, bu odaklanılan anahtar kelimelerle alakalı kurulan blog sitelerini bize anlatmaktadır. Normal kurulmuş blog sitelerinden en büyük farkları ise, yalnızca anahtar kelimeyle alakalı içeriklere yoğunlaşılmış olmasıdır. Böylece, sürekli olarak hedeflenen kelime ile alakalı girilecek olan içerikler kısa süre içerisinde o kelimede bizleri otoriter yapacaktır.

Peki Neden Niche?

Bu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim. Çünkü genel blog sitelerinde çok daha fazla kategoride kolayca içerik üretmek varken, belli bir konu ya da ürün hakkında odaklanıldığında içerik havuzunuz oldukça daralmış oluyor. Lakin, niche kelimeler genel olarak Tıklama Başına Maliyet ( TBM ) değerleri oldukça yüksek kelimelerden seçiliyor. Bu sebeple de, üst sıralara çıkmanız halinde normal blog sitelerinden çok daha yüksek kazançlar elde edebiliyorsunuz. Bundan dolayı bir çok web master, niche siteler ve niche kelimelerle alakalı oldukça derin arayışlar içerisine giriyorlar.

Yalnızca İngilizce Kelimeler Mi Niche Olabilir?

Kelime olarak Alman kökenli olsa da, genelde bize “yabancı” şeyleri çağrıştırdığı için pek çok kullanıcının yanıldığı esas konu sadece yabancı kelimeler üzerinden niche çalışması yapılabileceği yargısı. Bu yargıyı tamamen unutun ! Çünkü niche çalışmaları Türkçe kelimelerle de yapılabilir. Ancak sektörde Türkçe kelimeler üzerinde çok fazla yoğunlaşılmamasının en temel nedeni; TBM değerlerinin oldukça düşük olması, hedeflenen kelimelerde zaten öncesinde pek çok rakibinizin üst sıralara kalıcı olarak yerleşmesi olarak söylenebilir. Çünkü temel amaç çok kazanmak ve hep kazanmak. Eğer illa ki Türkçe bir site açmayı düşünüyorsanız da, size dur diyen olmayacaktır J

Nasıl Niche Kelime Analizi Yapabilirim / Niche Kelime Bulabilirim?

Aslında bu biraz gündemi takip etmek biraz yaratıcılık biraz da araştırma ile olacak bir işlem. Yani tamamen sizin ellerinizde.

Örneğin Apple’ın yeni çıkaracağı iPhone 7 modeli için erken bir ar-ge çalışması yaparak hemen bir niche sitesi oluşturabilirsiniz. Bu hem güncel bir bilgi, gündemi takip etmek gerekecek hem de bu konuyla alakalı herkesten önce böyle bir düşünceyi yaratıp projeye dökmek sizleri bir adım öne taşıyacaktır. Bu gibi örnek havuzunu genişletmek pek tabii mümkün.

Eğer ki gündem ile alakalı değil de, Google odaklı olarak bunu yapmayı düşünüyorsanız da Google bu konuda da boş durmayıp siz değerli web masterları düşünmüş olacak ki, tam da sizler için bir eklenti geliştirmiş; Anahtar kelime planlayıcısı.

Bunun için bir gmail hesabı oluşturarak, https://adwords.google.com/KeywordPlanner?hl=tr adresi üzerinden yardım almanız mümkün.

Ayrıca yine internet sitemizde tanıtımı ve nasıl kullanılacağı yer alan Google Trends hizmeti ile de gün trend olmuş olan kelimelerle alakalı bir çalışma yapabilirsiniz. Ama TBM değeri ve de kalıcılığı konusunda bir araştırma yapmanızı, boşa kürek çekmemeniz için sizlere şiddetle tavsiye ederim.

Bir dahaki içerikte görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalınız J

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir