"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kitap Okuma Alışkanlığı Edinmenin Püf Noktaları

Toplum olarak baktığımızda kitap okuma alışkanlığına pek de sahip değiliz. “Filmi çıksın, izleriz.” düşüncesi o kadar hâkim ki, kitap okumaya fırsat bile bırakmıyoruz.

Kitap okumak, okuyan kişinin ufkunu geliştirir, zihninde bir film kurgulayıp yönetmesine olanak tanır. İyi bir kitap, insanı heyecanlandırır. Kişiyi duygudan duyguya, maceradan maceraya sürükler. Ama ne yazık ki toplumumuzun büyük bir kesimi bu eşsiz duygulardan kendini mahrum bırakmakta. Fakat hiçbir karar için geç değil! Siz de, biraz çaba sonucu kitap okuma alışkanlığı edinebilirsiniz! Bir alışkanlığın kalıcı olabilmesi için minimum 40 gün, düzenli olarak tekrarlanması gerekmekte. Birazdan aşağıda okuyacağınız öneriler kitaplara ve okuma alışkanlığına bakış açınızı bir nebze de olsa değiştirmeyi amaçlıyor. Keyifli okumalar J

Kitap okuma alışkanlığının daha çok küçük yaşta kazanıldığını unutmamak gerek. Bu yüzden çocuğunuza bu alışkanlığı ne kadar küçük yaşta aşılarsanız o kadar kardasınız! Çocuğunuza ilgisini çeken konularda kitaplar, dergiler, hikâyeler temin ederek bu alışkanlığın gelişmesine önayak olabilirsiniz. Mesela çocuğunuz uzaya meraklı ve uzayla ilgi konularla ilgileniyorsa ona bir Jule Verne kitabı hediye edebilirsiniz.

Unutmayın ki, çocuğunuz bir alışkanlığı edinmeden evvel bir rol modele ihtiyaç duyar. Bu rol model siz olursanız, bu alışkanlığı edinmesi daha da kolaylaşacaktır.

Önyargılarınızı Yıkın!

Kitaplara karşı tüm düşüncelerinizi bir kenara bırakın ve kendinizi olaya kaptırmaya çalışın. Seçtiğiniz kitap başlangıçta çok da akıcı olmayabilir belki fakat unutmayın, hikâye 20. sayfadan sonra başlıyor olabilir. Seçtiğiniz kitaba bir şans verin. Baktınız ki sıkılıyorsunuz, kafanız kitabınız dışında her yere kayıyor; bırakın. Çok da zorlamayın kendinizi. Hevesinizi kaçırmayın.

Evde, işte veya herhangi bir mekânda kendinize kitap okumak için bir zaman dilimi ayırın. Televizyon, bilgisayar, telefon gibi ilgi dağıtıcı araçları bir süreliğine kapatın ve kendinizi kitabınıza odaklayın. Zamanla, kendinize ve kitabınıza ayırdığınız bu zamanların size ne kadar çok şey kattığını fark edeceksiniz.

Kitap okumaya yeni başlayanlardansanız, ağır dile sahip kitaplardan kaçınmanız doğru bir karar olur. İlgi alanlarınıza yönelik kitaplarla okumaya başlayabilirsiniz.

Okuduğunuz kitapların, çekilmiş filmleriyle ne kadar örtüştüğünü kıyaslayın. Okuduğunuz kitaba kendinizi kaptırdıysanız, filmi size daha yavan gelecektir.

İnsanlarla yaptığınız bu güzel eylemi paylaşmak ve insanların da bu yaptığınız eylemi biliyor olması hissi sizi daha çok motive edebilir. Bu yüzden sosyal medya hesabınız üzerinden durumunuzu “Kitap okuyor” olarak değiştirebilirsiniz. Böylece hem çevrenizden okuduğunuz kitap ile ilgilenen bir arkadaşınız var ise etkileşime geçme şansı yaratmış hem de kendinizi bir nebze de olsa motive etme şansı bulmuş olursunuz.

Kalın kalın romanlar gözünüzü korkutuyorsa eğer, çocuk kitaplarıyla işe başlayabilirsiniz. Unutmayın, isimlerinde “çocuk” olsa da biz büyüklere de katacakları ve hatırlatacakları pek çok şey olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir