"Enter"a basıp içeriğe geçin

İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilmeli?

Günlük hayattaki tarzınız ne olursa olsun, bir iş görüşmesine giderken görüşmeyi ciddiye aldığınızı ve özenli giyindiğinizi belli eden seçimler yapmanız beklenir. İş görüşmesi için hangi kıyafetleri giydiğinizden önce “temiz” ve “özenli” görünmeniz önemli. Temiz,ütülü,tertipli kıyafetler,ilk kez girdiğiniz bir ortamda karşı tarafa,kendinize saygı duyduğunuzu ve haliyle yapacağınız işe,çalışacağınız ortama da saygı duyacağınızı ve özen göstereceğinizi anlatır.

Her firmanın veya şirketin kendine özgü giyim kuralları olabilir fakat ilk kez o ortamda bulunacağınız ve bulunma sebebinizi göz önüne alırsak,orada çalışanlardan bir parça daha şık olarak görüşmeye gitmeniz profesyonelce olur.

İş Görüşmesinde Erkekler Ne giymeli?

Kurumsal bir firmaya giderken erkeklerin baştan aşağıya takım elbise,kravat ve klasik bir ayakkabı giymeleri gerekir. Takım elbise gri veya lacivert gibi düz renklerde olabilir. Seçilen kravatın sade bir desende veya renkte olması,ilgi çekici olmaması esastır. Takım elbise içine uzun kollu,beyaz bir gömlek giyilebilir.Kombin,koyu renk bir çorap ve ayakkabıyla tamamlanabilir. Yani genel olarak mülakata gidecek olan baylar, çok fazla göze batmamak adına daha yumuşak renkleri ve desenleri tercih etmeliler.

İş görüşmesine gideceğiniz firmada spor bir giyim hakimse,keten bir pantolon,uzun kollu bir gömlek ve blazer ceket kombini yapabilirsiniz. Havanın sıcaklığına paralel olarak ceket yerini ince bir kazağa da bırakabilir. Genel olarak giyim tarzınızı, iş görüşmesine gittiğiniz firmanın sektörü ve çalışanlarının giyim tarzı belirleyecektir.

Erkek adaylar, iş görüşmelerine giderken saat,kemer ve de kravat haricinde mümkün mertebe farklı aksesuarlar kullanmamaya özen göstermeliler. Eğer illa ki ben takacağım diye ısrar ediyorsanız da şapka,dövme,bileklik ya da kolye gibi detaylarınızı ve benzerindeki aksesuarları mümkün mertebe ön plana çıkarmamaya özen gösterin.

Görüşme esnasında kötü kokmamanız da oldukça önemli bir unsurdur. Bunun için görüşmeye giderken sabah serin bir duş ve deodorant kullanmanız yeterli olacaktır. Güzel kokmak için yüzlerce lira verdiğiniz cânım parfüm şişesini üzerinize boşaltarak ağır kokmaktan başka bir şey sağlamıyorsunuz bay arkadaşlar J Bu da ne yazık ki abartıya kaçacağından itici bir durum olacaktır.

İş görüşmesinde Kadınlar Ne Giymeli?

Kurumsal bir firmadaki iş görüşmesine giderken kadınlara pantolon-ceket ya da etek-ceket takım giymeleri önerilir. Profesyonel görüşmelerde takımın bir gömlek ya da bluzla tamamlanması uygun olur. Lacivert, gri ya da siyah gibi nötr renkte takımlar seçilmesi tavsiye edilir.Seçilen gömlek veya bluzun dikkat çekici renklerde seçilmemesi ve olabildiğince sade olması tercih edilmelidir.

Rahat edemeyeceğiniz, fazla dekolte, çok kısa, dar ya da açık modellerden kaçınmanız önerilir. Hareketlerinizin kısıtlanması, rahatsız ve güvensiz biri olduğunuz izlenimi vermenize neden olabilir.

Altına giyilecek ayakkabı,renk olarak seçilen kıyafeti tamamlayacak bir renkte olmalı. Lakin ayakkabının çok topuklu olmaması, mümkün mertebe düz tabanlı bir ayakkabı tercihinde bulunulmalı.

Görüşmeye gidilecek firmada çalışanlar arasında spor giyim hakimse eğer,hava durumuna göre blazer ceket-etek, blazer ceket-pantolon veya ince bir kazak-etek,kazak-pantolon kombini yapılabilir. Lakin kombininizi görüşmeden bir gün öncesinde belirlemenizi önerebilirim. Sabah erkenden kalkıp ne giyeceğinize kesinlikle karar vermeyin.

Takı konusunda mümkünse büyük, gösterişli takılar kullanmaktan kaçının. Gösterişli, büyük küpeler ya da kollarınızı bileziklerle doldurmak karşı tarafa zenginliğinizi ispatlamaz veya sizi daha görgülü göstermez. Ucuz takılar takmaktansa, hiç takı takmamanız daha iyi olacaktır.

Saçlarınıza düz fön çektirebilir,abartısız,şık bir topuz yaptırabilirsiniz. Yağlı, elektriklenmiş, dip boyasının dibine vurulmuş saçlar çok hoş görünmediği gibi karşı tarafında bu düşüncede hem fikir olduğundan emin olabilirsiniz. Kişisel bakımınız kadar saçlarınızın bakımı da önemli olacaktır bayanlar.

Baylara verdiğim tavsiyelerden olan hafif kokular, kesinlikle sizler için de geçerli olacaktır bayanlar. Sabah alınan bir duşun ardından fresh kokular sıkarak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz.

İş görüşmelerinin ön hazırlık aşamasında yapılması gerekenler bu şekilde özetlenebilir. Tabii bunları yapana işi alma garantisi maalesef veremiyoruz, o sizin görüşmelerde sergileyeceğiniz tavır ve CV’nizi ne kadar doldurduğunuza da bağlı. Ama unutulmamalıdır ki, insan sadece iş görüşmesi için değil kendisine saygı duyması konusunda da giyimine kuşamına özen göstermelidir.

Bu sebeple iş görüşmelerine gitmeden önce kendinize gösterdiğiniz özeni, normal yaşantınızda da daima kendinize gösterebilmeniz dileğiyle…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir