"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hit Programları İşlevsizdir

Günümüzde internet sitelerinin artması ile beraber, her sektörde olduğu gibi bu sektörde de bir rekabetin oluşmasına neden oldu. Bu rekabette kuralına uygun davranan site yöneticileri olduğu gibi, bir de işin kolayına kaçan ve de kısa yoldan çokça hit elde etmeyi amaçlayan yöneticiler de yok değil. Bu sebeple özellikle de Türkiye ve Hindistan gibi iş gücünün oldukça ucuz olduğu ülkelerde bu tarz programlar oldukça yaygınlaştı. Öyle ki, artık insanlar hit satın alabildiği gibi kendilerine ait hit programları dahi yazdırabiliyorlar.

Bu hit programlarında amaç, uzaktaki bir robot bilgisayarın istenen anahtar kelime ile Google’dan arama yaparak hedefteki siteyi açması ve belirlenen zaman kadar ( 10 saniye, 30 saniye, 1 dakika vb. ) internet sitesinin o sayfasında hiçbir davranış göstermeden öylece beklemesi. Ayrıca tabii bir de Google üzerinden gelmeye programlandığı için çokça sayaç sitesinde referans kısmında “Google” yazmasından dolayı tamamen organik olarak ifade ediliyorlar. Organiği gören saf ve temiz yürekli internet sitesi sahipleri de hemen ücretini ödeyip bu programa sahip olmak istiyorlar.

İnternet ortamına senelerini vermiş, onlarca blog sitesi kurmuş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki hit programlarının tamamı ( ayrım yok, alayının çalışma mantığı aynı çünkü ) işlevsizdir. Burada şu ayrımı yapmakta yarar görüyorum; İşlevden kastım robot bilgisayarları kontrol edip, Google’da arama yaparak internet sitenize sokabilir. İstediğiniz anahtar kelimede, istediğiniz süre boyunca da bunu yapabilir. Ama sizin istemiş olduğunuz “organik hit” işlevini yerine getiremez. Çünkü yapısına en azından şu anda buna uygun değil.

Hatta ve hatta, internet sitenize yarardan çok zarar bile getirebilirler. Çünkü hareketsiz, sadece sizin belirlediğiniz sayfada öylece bekleyen botlardan bahsediyoruz. Kısaca bir örnek vermek gerekirse, siz bir dükkan sahibisiniz. Reklam verdiniz. Epey de bir masraf yaptınız. Reklamı duyan müşteri, dükkana giriyor. Ama dükkandan hiçbir alışveriş yapmadan, yaklaşık 60 saniye öylece bekleyip gidiyor. Sonra bir diğeri geliyor, 60 saniye durup o da çıkıp gidiyor. Ne bir alışveriş, ne bir etkileşim, ne bir sohbet. Hiçbir şey yapmadan geldiği gibi hemen dönüp gidiyor. Bu sizin dükkanınızın satışına ne kadar katkı sağlar?

İnternet sitelerinde de aynı şekilde dükkanda olduğu gibi herhangi bir etkileşim olmuyor. Hal böyle olunca da, Google çok geçmeden yeni bir algoritma geliştiriyor ve de bu gönderilen hitler size yarardan çok zarar getiriyor. Google’ın istediği ve organik olarak tanımladığı şey, gerçek ziyaretçiler. Yani ziyaretçi internet sitenizi bulacak, içerisine girecek. İçerideki bilgiyi okuyup, yararlanacak. Ardından reklamlara vs. tıklayacak ya da sitede hiç yoktan birkaç dakikasını geçirecek. Kullanıcıların biri gidip diğeri geliyor, hiç aynı anda hit 2 ‘ ye yükselmiyor. Sürekli olarak da aynı sayfaya, aynı sürede insan geliyor. Bunu Google’ın anlaması maksimum 5 gün sürecektir. İlk 5-10 gün yükselişiniz devam eder. Belki şansınız yaver gider, bu süre 15-20 gün hatta 1 ayı bulur. Anahtar kelimenizde tam yükselmeye başlamışken, Google fark ettikten sonra bir anda tökezleyip düşebilirsiniz.

Sizlere önerim değerli kullanıcılarım, mümkün mertebe özgün olun. Özgün olun ve de sosyal medya hesaplarını aktif şekilde kullanın. Doğru SEO uyumlu bir internet sitesi, doğru bir anahtar kelime kullanımı ve de bu içeriğin doğru şekilde paylaşımı ile internet siteniz o 3. Parti yazılımlara ihtiyaç duymadan da biraz zaman verirseniz çok iyi yerlere gelecektir. ( Bu arada anahtar kelime analiziniz için dilerseniz blog sayfamda yer alan Google Trends kullanımı başlıklı makaleme göz atabilirsiniz. )

Okuduğunuz için teşekkürler, hepinize bol organik hitli günler dilerim 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir