"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google’da Reklam Vermek

İnternet arama motoru denince akla şüphesiz ki ilk gelenlerden biri de Google oluyor. Dünya genelinde internet kullanıcılarının %92 ‘ sinin internet aramalarında vazgeçemediği arama motoru olarak karşımıza çıkan Google, bu büyümesini ve şöhretini sosyal sorumluluk projeleri kadar reklam sistemine de borçlu.

Öyle ki, Google kullanıcıların internet üzerindeki alışkanlıklarını “big data” adı altında topluyor ve kullanıcıların hangi internet sitelerindeki ürünlere ihtiyacı olup olmadığını kolaylıkla tespit edebiliyor. Tüm bu verileri analiz ederek, reklam veren kişilere sunduğu reklam servisine “Google Adwords” adını veriyor. İşletmesinin düşük bütçeler ile reklamını yapmak isteyen pek çok işletme, şirket sahibi Google’ın sunmuş olduğu bu reklam hizmetini kullanarak geleneksel reklam yöntemlerine göre çok çok düşük maliyetler ile çok daha geniş kitlelere markasını tanıtma fırsatı bulabiliyor.

Google’da Reklam Nasıl Verilir?

Bunun için öncelikle bir Google’ın servislerine üye olmanız gerekmektedir. Eğer üyeliğiniz var ise, bu adımı atlayabilirsiniz. Eğer ki üyeliğiniz yok ise https://accounts.google.com/signup?hl=tr adresi üzerinden bir adet @gmail.com uzantılı e-mail hesabı oluşturabilirsiniz.

Google tek hesap ile, tüm servislerine erişiminize olanak sağladığı için, tekrar tekrar üyelik oluşturmanız gerekmemektedir. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra https://www.google.com/adwords/ adresi üzerinden Adwords hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

İlk girişiniz ise, gelecek olan ekranda e-posta adresinizi ve de reklamını yapmak istediğiniz web sitenizin linkini yazarak devam butonuna basınız. İkinci adımda karşınıza aşağıdaki resimde olduğu gibi bir bölüm çıkacak. Bu bölümde de resimdeki açıklamalara göre dolum yapabilirsiniz.

 

Google Adwords

Google Adwords’te Reklam Metninin Önemi

Metin reklamı vermeyi düşünüyorsanız, bu reklam metni konusunda oldukça iyi düşünmeniz gerekmektedir. Zira bu reklam metni, hem işletmenizi hem de satmayı düşündüğünüz ürününüzü çok iyi şekilde tanıtır olmalıdır. Öyle ki, kullanıcı ya da müşteri adaylarınız bunu okuduğu anda direk olarak alışveriş yapma isteğinin kendisinde canlanması gerekiyor.

Bir reklam metninin içerisinde cevap aranan sorular;

Kullanıcı ürünü nereden alacak? Reklam metninizde mümkün mertebe işletme adınızın başlarda bir bölümde yer alması tavsiye edilir. ( Örneğin; Güzel markette indirimli ürün )

Kullanıcı ne satın alacak? Bunun için reklamınızı onaylamadan önce ürününüzün rakiplerinizden farkı nedir? Bunları düşünüp,buna göre ürününüzün ön plana çıkarak tercih edilmesinin sebeplerini kısaca listeleyin. Ardından bu listedeki maddelere öncelik sırası atayın ve ilk üçe girmeyi başaran maddelerin tümüne reklamınızda yer verin.     ( Örneğin; Güzel markette taze, organik köy domateslerinde indirim )

Kullanıcı ürünü ne kadara satın alacak? Reklamınızda işletmenize yer verdiniz, işletmenizde çokta güzel ürünün öne çıkan kısımlarını da açıkladınız. Peki ya Türk toplumunun üzerinde çokça durduğu fiyat? Fiyat konusunda ne yapılmalı? Fiyatlar konusunda mümkün mertebe küsüratlardan yararlanmak gerekiyor. Örneğin ürününüz 10 TL ise, 9.99 TL yazmanız o ürünün sanki 9 TL’den müşteriye satıldığı yargısını oluşturur. Bu da kullanıcıyı 1 TL kâr etmiş düşüncesine iterek fiyatı uygun bulup satın alma şansını daha da arttırır. ( Örneğin; Güzel markette taze,organik köy domatesleri sadece 1.99 TL ! )

Bu kısmı da doldurduktan sonra, devam dediğinizde Google’ın size hizmet bedeli karşılığında faturanızı yollayacağı adresinizi ve de reklam ücretini ödeyeceğiniz kredi kartı / banka kartı bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi eksiksiz ve de tam doldurduğunuzdan emin olduktan sonra, devam butonuna tıklayınız.

Son bölümde ise, ilk 3 adımda yapılan işlemlerin genel bir özeti bulunmaktadır. Eğer ki yaptığınız ayarlamaların, işletmenizin reklamını yansıttığını düşünüyor iseniz, kabul edip reklamınızı onaylayarak derhal işletmelerinizi binlerce potansiyel müşterinize tanıtmaya başlayabilirsiniz.

Google’da etkili bir şekilde reklam vermek, görüldüğü üzere çok zahmetli bir işlem değil. Ancak takıldığınız ya da sormak istediğiniz her türlü sorunuzu makalemizin altına yorum bırakarak sorabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir