"Enter"a basıp içeriğe geçin

Google Trends Kullanımı

Google’ın ne denli büyük bir şirket olduğu artık Dünya genelinde kabul görmüş, asla reddedilemeyecek gerçeklerden biri. Google’ı bu denli büyüten etmenlerin başında ise, kanaatimce insanların hayatlarını kolaylaştırmak için daima bir adım ilerisini düşünerek hareket etmesi ve de bu konuyla ilgili gerekli ar-ge çalışmalarını kusursuz olarak yürütebilmesi geliyor diye düşünüyorum. Google’ın aramalarımız esnasında bunları arşivlediğini ve gerek reklam servislerinde gerekse diğer uygulamalarında bizlere daha doğru içerikleri sunabilmek adına bizler için yorumlayıp derlediğinizi muhakkak biliyorsunuzdur. Eğer ki şu ana kadar bilmiyorsanız da problem yok, kuruluşundan bu yana Google’ın izlediği şirket politikasını yaklaşık 5 saniye önce siz de öğrenmiş oldunuz tebrikler J

Bu makalemde de sizlere, Google’ın popüler aramaları bizlere sunduğu ve de anlık olarak hangi konunun en çok arananlar listesinde olduğunu bize gösteren Google Trends’i tanıtmayı düşünüyorum. Aslında böyle bir servise sosyal medya devlerinden Twitter’dan aşinayız, sol sekmede devamlı olarak “Trend topic” adı altında en çok mashion yollanan etiketler bizlere gösteriliyor. Bu da, o fonksiyonun Google yorumu diyebiliriz.

Google Trends’i Nasıl Kullanabilirim?

Servisi tamamen ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Hatta Google hesabınız yokken dahi girip günlük olarak popüler başlıkları inceleyebilir, haklarında bilgi sahibi olabilirsiniz. Lakin daha detaylı bir kullanım ve tam olarak istediğiniz analizleri yapabilmeniz için ilk adım olarak https://accounts.google.com/signup?hl=tr adresine giriş yaparak, bir @gmail.com uzantılı Google hesabı oluşturmanız gerekecektir. Eğer ki zaten bu uzantıya sahip bir e-mail adresiniz var ise o halde diğer maddemize geçiş yapabilirsiniz.

Gmail hesabımızı edindik, şimdi sıra geldi Google Trends servisine giriş yapmaya. Bunun için öncelikle https://www.google.com.tr/trends/?hl=tr adresine giriş yapıyoruz. Ardından karşımıza, Google Trends ekranı ve anlık olarak o an neler popüler aramalar sırasında bunlar çıkıyor.

Google Trends Ana

Linki Türkiye uzantılı olarak vermiştim sizlere, bu sebeple Türkçe dilinde popüler konuları listeledi. Zaten Türk insanının bu tür aramaları gerek Google nezninde gerekse bizler arasında çokça kere sosyal medya geyiği olmaya layık görülüyor. Gördüğünüz gibi şu anda bu makalemi kaleme aldığım anlarda, Zuhal Topal en çok arananlarda 1. Sırada yerini almış 🙂

Google Trends Grafik

Hemen konu resimlerinin sol taraflarında, o konu başlığı ile alakalı son 24 saat içerisinde aranma hacimlerini görebilirsiniz. Eğer ki o bölüme tıklarsanız, size tablonun daha detaylı inceleyebilmeniz için daha fazla bilgiye sahip halini gösterecektir.

Google Trends Detaylı Grafik

Örneğin popüler olduğu için Zuhal Topal içeriğine girip kontrol etmek istediğimde, son saatlerde popüler olduğunu görüyorum. Programın yayınlanmadığı tarihlerde, aranma hacmi de ciddi anlamda düşük olmuş.

Peki Kişiselleştirmek Mümkün Mü?

Size başlangıçta, konuyla ilgili genel olarak işlevini anlatmaya çalıştım. Lakin sizin merak ettiğiniz başka bir konu var ve bu konuyla ilgili olarak arama yapmanız, yükseliş düşüşlerini kontrol etmeniz gerekiyor.

Tabii ki teknoloji devi Google, bunu da bizler için düşünmüş. Hemen https://www.google.com.tr/trends/explore adresine giriş yapıyoruz. Örneğin bu makalemin yazımında emeği geçen, bana içerik üretmemde yardımcı olan Google ile ilgili bir arama yapmak istiyorum. ( Evet evet kabul ediyorum, küçükken ben de Google üzerinden adımı soyadımı yazarak aratmıştım. Ve hiç pişman değilim ! 🙂 )

Google Trends Rapor Grafik

Konuyla ilgili olarak karşımıza son 5 yılın Google kelimesinin Google’da olan aranma hacmi çıktı. Bu grafik çok sevindirici, yalnız olmamak güzel bir duygu ! 🙂

Lakin bu aramanız esnasında, çeşitli filtrelemeler kullanmanız da mümkün.

Bu menü çubuğuna, hemen grafiğin üst kısmından erişmeniz mümkün. Bu menü çubuğu ile genel olarak hangi lokasyonda, ülkede arama yapmak istediğinizi, ne kadar bir dilimi kapsamasını istediğinizi, hangi kategorideki içeriği ve aramayı dahil etmesi gerektiğini ya da Google’ın hangi servisi üzerinden yapılan arama sonuçlarının grafiğini getirmesi gerektiğini ayarlayabiliyorsunuz. Bu çok güzel, Google tam olarak size Google gibi düşünme şansı tanıyor !

Google Trends Bölgeler

Hemen grafiğimizin alt kısmında da, aramaların hangi ülke ya da bölgelerden geldiği ile alakalı olarak bir grafik ve veri derlemesi karşımıza çıkıyor. Burada da koyudan açığa doğru bir infografik söz konusu, bu grafikleri okuyabilmeniz hitap edeceğiniz kitleyi doğru olarak hedeflemenizi sağlayacaktır.

Google Trends Keyword İzleme

İşte benim en sevdiğim bölüme geldik; anahtar kelime belirleme bölümü. Bu bölümde, sizlerin aramış olduğu konuyla ilgili olarak diğer alternatif kelimeleri de sizlere öneriyor. Böylece o kelimelerin de aranma hacimlerine bakabiliyorsunuz. Ayrıca hangi kelime aranması artış göstermiş, hangisinde bir duraklama var bununla alakalı da sizlere bilgi veriyoruz. Bir nevi Google Amca büyüklük edip “bak bu konuda yazarsan, insanlar daha çok sitene girer. Bu konuda ararsan o kadar giriş olmaz” diyerek bizlere ipuçları veriyor. Tabii ki kullanmasını bilene J

Peki Ben Hangi Amaçlar İle Kullanabilirim?

Kısaca özetlemek gerekecek olursam, yukarıdaki özellikleri ile Google Trends pek çok site sahibinin can simidi konumunda. Eğer ki yeni bir internet sitesi açmayı düşünüyorsanız, son zamanlarda trend olan konuları takip ederek genel olarak trend olan konular ile ilgili bir internet sitesi açabilirsiniz. Güzel bir anahtar kelime çalışması yaparak ya da yaptırarak sitenizi çok hızlı şekilde iyi yerlere getirebilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki, anlık olarak 1 defa trend olması demek o konunun sürekli olarak popüler olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden ortalama 15-20 gün kadar bir izleme yapmanızı ve ondan sonra karar vermenizi öneririm.

Eğer zaten bir web siteniz var ise, sitenize içerik eklerken bu trend konulardan sitenizin içeriği ile ilgili olanları tercih ederek özgün olması kaydı ile yazılar yayınlayabilirsiniz. Böylece aranma hacmi fazla olan kelimelerden sitenize ziyaretçi gelecektir. Eğer ki hazır bir içeriğiniz varsa ancak anahtar kelime kısmına nokta atışı anahtar kelimeler girmek istiyorsanız, konuyla ilgili en alakalı anahtar kelime önerileri için de bu hizmeti kullanabilirsiniz. Sizler de fark edeceksiniz ki, kısa sürede aranma hacmi yüksek kelimelerden tercih ettiğiniz içeriklerinize yoğun bir ilgi oluşacak ve bu da doğrudan internet sitenizin hitini etkileyecektir.

“Google Trends” konusunda benim görüşlerim ve de genel olarak kullanım tarzım budur değerli okuyucularım. Eğer ki bu konuda aklınıza takılan bir bölüm olursa ya da daha farklı araçların tanıtımlarının da yapılmasını isterseniz yorum yaparak konuma katkıda bulunabilirseniz çok sevinirim. Sizlerin içeriklerle etkileşime geçmeniz, beni motive ettiği gibi içerik hazırlamam konusunda beni daha da teşvik etmekte.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir