"Enter"a basıp içeriğe geçin

Farklı Ve İlginç Sosyal Medya Projeleri

Sosyal medya platformları şüphesiz ki geniş kitlelere ulaşabilmek adına biçilmiş kaftan. Bu yazımda sizlere sosyal medyayı kampanya duyuruları için aktif şekilde başarıyla kullanmış 7 şirketi ileteceğim. Kim bilir belki bu kampanyalardan birine katılıp siz de kazanabilirsiniz.

Tweet Race-Mercedes

Her 4 mention 1 mil! Mercedes’in S, GL, E ve CL serilerinin yarışacağı 4 araçtan oluşan 4 ekip, 2-4 Şubat 2011 tarihleri arası 4 farklı şehirden yola çıkarak Dallas’a ulaşmaya çalıştı. New York, Los Angeles, Chicago ve Tampa’dan yarışa başlayan ekiplerin Dallas’a ulaşabilmeleri için bir şart vardı: Her takımın ilerleyebilmesi için kendilerine twitter üzerinden mention atılmalıydı. En fazla tweete sahip olan takım yarışın galibi oldu.

ALS Ice Bucket Challenge

2014’ün şüphesiz en çok ses getiren sosyal medya odaklı kampanyası Als Ice Bucket Challenge kampanyası oldu. ALS hastalığına farkındalık oluşturmak ve ALS hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere başlatılan bu kampanyaya, dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. Aldıkları davet üzerine, 24 saat içinde bir kova buzlu suyu başlarından aşağı dökmezlerse eğer, ALS derneğine minimum 100 dolar bağışladılar. Dünya çapında 7’den 70’e birçok kişiye ulaşan bu kampanya çok ses getirmişti.

Orkid

Orkid’in desteklediği bir sosyal medya kampanyası da #kızgibi hashtagiydi. Uluslararası bir kampanya ve hala devam ediyor. Ergenlik çağına yeni giren kız çocuklarının kendilerine olan özgüvenlerini kaybetmemeleri, yaptıkları sporlara, ilgi alanlarına ara vermemeleri için onları destekleyen bir kampanya olma özelliğine sağlık. “#kızgibi yap!” diyerek siz de kızlarımıza destek olabilir, yeni yeni büyüdükleri bu dönemde ellerinden her iş geleceği farkındalığını onlarda oluşturabilirsiniz.

WWF Türkiye

Bir diğer ses getiren sosyal medya kampanyası da geçtiğimiz yıllarda WWF Türkiye’den geldi. Snapchat platformunda “Bunun onu göreceğin #SonSelfie olmasına izin verme” mesajıyla başlatılan kampanyada, nesli tükenmek üzere olan hayvanların fotoğrafları birkaç saniyeliğine ekranlara geldi ve WWF, snapchat kullanıcılarını üzerindeki mesajla birlikte, bu fotoğrafları başka sosyal medya platformlarında paylaşmaya davet etti.

Coca Cola

Coca Cola da sosyal medyayı aktif kullanan isimlerden. İnteraktif isim oyunuyla fazlasıyla dikkat çekti. Facebook hesabınızla bağlandığınız oyunda, oyuna dahil olan kullanıcıların fotoğrafları ekrana geldi ve kutu kolaların üzerindeki isimlerle onların isimlerini tahmin etmeye çalıştılar. Ek olarak, satın aldıkları kolaların üzerinde kendi isimlerini bulduklarında hashtag’a tivit atarak kampanyayı duyurdular.

Avon

Avon, meme kanserine farkındalık oluşturmak için “pembe hareket” isimli uygulamasını işleme koydu. İOS ve Android destekli olan uygulamada, kadınlar ne kadar hareket ederse kanser hastalarına o kadar bağış yapılıyor. Avon, yürünen veya koşulan her 1 kilometrede 1 Tl bağışta bulunuyor.

Mercedes-Benz

Mercedes- Benz, ses getiren oyun Pokemon- GO’ya taş atan bir kampanyaya imza attı. Mercedes- Benz eco-friendly, yani doğa dostu arabaların satışını da yapmasıyla biliniyor. @SmartcarUSA kullanıcılı Snapchat hesabına gördüğü her Smartcar’ın snap’ini yollayan Snapchat kullanıcıları sayesinde marka, takipçilerine eğlenceli bir deneyim yaşatıyor. Mercedes-Benz USA’in pazarlama müdürü Mark Aikman, durumu “#Smartspotting yıllardır çok yaygın olarak takipçilerimizin yaptığı bir uygulama. Pokémon Go fenomeninin yeniden ortaya çıkmasıyla birlikte define avı tarzı bu platformu Snapchat’e taşımaya karar verdik.” diye yorumluyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir