"Enter"a basıp içeriğe geçin

Blog Yazarak Para Kazanılır Mı?

Blog yazmak ve akabininde yazarak para kazanmak şu sıralar pek revaçta. Peki ya bunu nasıl yapabilirim? Ne kadar para kazanabilirim? Sorularınızı duyar gibiyim. Bu konu benim de ilgimi çekti ve araştırdım. Araştırmalarım ışığında sizleri de bilgilendirmek isterim.

Blogdan para kazanmanın ilk yöntemi google adsense reklamları. Sonrasında bunu satış ortaklığı takip ediyor. Advertorial içerik, blog mentörlüğü, makale yazarlığı, reklam alanı kiralamak, link satışı yapmak, çekiliş- kampanyalar yapmak ve blogunuzu satmak da yöntemlerden birkaçı.

Öncelikle bir blog açıyoruz kendimize. Bunun için bir domain adresi almakla işe başlayabiliriz. Ücretsiz blog tasarımı yapıp bu tasarımları blogunuzda kullanmanıza olanak sağlayan web sitelerinden yararlanabilirsiniz bunun için. – Fakat blog üzerinden para kazanma gibi bir düşünceniz varsa bunu ücretsiz blog siteleri yerine ücretli sitelerden yapmanızı tavsiye ederiz. Zira google, adsense’e başvuru yapan ücretsiz platformlardaki siteleri %99unun başvurusu ret edilmekte. – Blog tasarımımızı isteğimiz, zevklerimiz doğrultusunda yaptıktan sonra kendimize hangi konuyla ilgi içerikler kaleme almak istediğimizi sormamız gerek. Karar verdiğimiz konu için ciddi bir araştırma da şart. İnternet, gazeteler, dergiler, tecrübeler, bu konuda yazan başka bloggerlar… Konuya karar verdikten sonra, minimum bir ay boyunca her gün özgün içerik girmemiz gerek. Günlük ne kadar fazla içerik girersek o kadar kar. Ama burada önemli olan içeriğimizin özgün olması. Kopyala yapıştır içerik üretebileceğini düşünüyorsan eğer, orda durup düşünmeni tavsiye ederiz. Zira Google, geliştirdiği bir algoritma sayesinde kopyalanmış içerik barındıran sayfaları algılıyor ve banlayabiliyor. Aman diyelim! Her konuda enginler kadar bilgiye sahip olamayabilirsin fakat özgün içerik oluşturabilmek için bu tek koşul değil. Kopyala yapıştır yerine, seçtiğin konuyla alakalı başka bir sayfada yazan cümleyi, kendi sözcüklerinle yorumlayarak tekrar yazabilirsin. Ta – daa! Al sana özgün bir içerik. J

Bir ay, her gün içerik girerek devam ettikten sonra iki- üç günde bir içerik girebilirsin. Bu şekilde bir ay daha devam ettikten sonraki üçüncü ayda artık sadece blogundaki yazılara yazılan yorumlara cevap vererek blogunu aktif tutabilirsin. Düzenli olarak blogunla ilgileniyor olman üç ayın sonunda meyvesini verecek ve Google, blogunu ilk sayfalara zaten indekslemiş olacak ve üst sıralarda yer almanı sağlayacak. Üst sıralarda çıkıyor olman yüksek bir ziyaretçi sayısını da beraberinde getirecektir. Bu saatten sonra Google Adsense’e başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Adsense servisine nasıl başvuracağınız için buradan yardım alabilirsiniz. https://support.google.com/adsense/answer/10162?hl=tr&topic=1391540&ctx=topic

En geç bir hafta içinde onay içerikli bir email almanız gerek. Sonrasında size verilen reklam kodlarını sitenize ekleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Günlük $3’la başlayacak azancınızın günbegün artışını izleyebilirsiniz. Söz uçar, yazı kalır deyişi bu sektörde can buluyor çünkü. Ne kadar yıl geçerse geçsin yazdıklarınız aramalarda üst sıralarda çıkacak ve tıklanmaya devam edecek.

Satış ortaklığı konusuna değinmek gerekirse, örneğin siz bir plak tanıtımı yaptınız bir yazınızda ve daha evvelinde eski plakları temin edip satan bir siteyle anlaşma sağladınız. Bu yazınızın ardından, bu plağı şurdan bulabilirsiniz diyerek firmanın linkini ekliyorsunuz. İşte size ortaklık! Bu sayede nitelikli bir ilgili kitleniz olur ve adsense reklamlarına göre daha fazla kazanırsınız.

Blog mentörlüğünde ise daha evvelden açmış olduğunuz blog, sözünüzü geçirdiğiniz bir sosyal mecra yani kısacası sizin bir konuda iyi olduğunuzu insanların görmesini sağladığınız bir blogunuz varsa eğer başka insanlara danışmanlık hizmeti sunarak para kazanmanıza olanak sağlayan bir sistemdir. İnsanlar daha ucuza iş yapan insanlar yerine, bir saygınlığınız olduğu, kabul gördüğünüz için verdiğiniz fiyat ne kadar yüksek olursa olsun sizi seçecekler.

Blogunuzda belirldiğiniz alanlara para karşılığı reklam almak da para kazanmanın bir diğer yolu.

Blog yazılarınızın aralarına linkler atayıp link her tıklandığında 5-10 saniye sonra kapanan ilanlardan koymanız da maddi gelir elde edebileceğiniz bir başka seçenek.

Merakınızı biraz da olsa dindirebildiğimi düşünüyorum. İyi günler.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir