"Enter"a basıp içeriğe geçin

Batarya Kalibrasyonu Nedir – Neden Yapılmalıdır?

Günümüz teknolojik aletleri gerek kullanışlı programlamaları, gerekse bize ilaveten sunmuş oldukları ek uygulamalar sayesinde pek çoğumuzun hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Ancak bu kolaylıklar, belli bir süre sonra artık yerini “alışkanlık” haline gelen, sürekli kullanma isteğine bırakıyor. Fakat nasıl ki biz insanlar günün yorgunluğu için uyumak ve enerji toplamak istiyorsak, teknolojik aletlerde belli bir yerden sonra “yorularak” kendilerini dinlenmeye, enerji toplamaya çekmek istiyor.

Bunun ceremesini çokça çekmiş biri olarak, bende sizlere elimden geldiğince bu yazımda batarya kalibrasyonu ile alakalı olarak bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikli olarak, bilgisayarımız eğer ki diz üstü ise güç kaynağı olarak bir batarya kullanıyorsunuz demektir. Ya da laptop alacak kadar paramız yok, hiç yoktan kullandığımız cep telefonlarının tümü batarya ile çalışıyor. Batarya kalibrasyonu bilgisayarımız ya da telefonumuzdaki bataryanın enerjisini tüketen uygulamaları ayarlayarak, bataryamızdan maksimum performansı elde etmemizi sağlıyor. Batarya kalibrasyonunun en büyük önemi ise bu sayede çok daha uzun süreler cihazımızı kullanabiliyor olmamız.

Bunun için öncelikli olarak işe şarj düzenimizi oluşturarak başlamalıyız. Yani şöyle ki; Cihazınızı kesinlikle şarjı bitmeden şarja takmayın. Bu pilinizin ömrünü kısaltarak, daha kısa sürede bitmesine neden olacaktır. Ayrıca şarj esnasında cihazla oynamamak ve de tamamen dolana kadar beklemek gerektiğini de unutmadan eklemekte yarar görüyorum. İnternette pek çoğumuz “şarj edilen telefon patladı, şarj ederken telefonun başında olmayın” gibi haberler duymuşuzdur. Bunun nedeni de, güç ünitesine güç girişi yaparken, sizin bu girişe adeta bir delik açıp o gücü direk kullanmaya çalışmanız geçiyor. Unutmayın ki, üreticiler bile sizler şarj esnasında rahat erişemeyin diye şarj aletlerinin kablolarını kısacık yaparlar.

Bir diğer tavsiyem ise, gereksiz uygulamaları cihazınıza yüklemeyin. Eğer ki deneme amaçlı olarak yüklemişseniz bile denedikten sonra kaldırmayı unutmayın. Çünkü onları kaldırmaya kaldırmaya, cihazlarımızı adeta birer çöplüğe çeviriyoruz. Aylar sonra uygulamayla ilgili “Bunu da en son ne zaman kullandım kim bilir” dediğimiz uygulamalar, biz kullanmasak bile cihazımızın bataryasını milim milim “kemiriyor”.

Şimdi yukarıdaki 2 yöntem ile, kendimiz kullanım esnasında biraz olsun kontrollü davranarak bir miktar tasarruf ettik. Lakin daha öncesinde yüklediğiniz uygulamalar da sizlerin pilinizin yükünü arttırıyor olabilir. Bunlar için de yapılması gerekenleri aşağıda size mümkün mertebe resimli olarak aktaracağım.

Bilgisayarınız için;

Eğer ki bilgisayarınızdaki gereksiz programları kaldırmak için, Denetim masasını kullanıyorsanız çok doğru bir kaldırma işlemi yapmadığınızı üzülerek belirtmek isterim. Çünkü denetim masası, kaldırmak istediğiniz programlarla alakalı yalnızca kurulum dizininde kaldırma işlemi yapar. Böylece kurulum esnasında ekstradan yüklemiş olduğunuz arta kalan dosyalar, programla alakalı ufakta olsa çalışmaya devam eder.

Bunun için sizlere İOBit uninstaller tavsiye edebilirim. Ben yaklaşık olarak 2 senedir kullanıyorum ve de oldukça memnunum. Bunun için öncelikle olarak http://www.iobit.com/en/advanceduninstaller.php adresi üzerinden programı indirip, bilgisayarımıza kuralım.Program tamamen ücretsiz, dilerseniz programın diğer yan ürünlerini kullanmak için para ile satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz lakin ben gerek duymuyorum. Programın en büyük artısı, arta kalan dosyaları silmesini olduğunu söylemiştik. Bununla beraber denetim masasını algıyalamadığı tüm programları bu program sayesinde bulabiliyorsunuz. Ara yüzü oldukça basit.

IOBit Uninstaller Arayüz

Ayrıca hemen sol kısımdaki kısa yollar sayesinde büyük programları ya da seyrek kullandıklarınızı seçerek daha kolay işlem yapabilirsiniz.

Iobit Uninstaller Arayüz Kısayol

Yukarıda da bahsettiğim “ek programlar” dan biri System Care isimli eklentisini ücretsiz olarak kurup aynı şekilde RAM temizliği yaparak, bilgisayarınızın anlık analizini çıkarmanız da mümkündür. Arayüzü oldukça basit, aşağıdan da bakabilirsiniz. Bu arayüz sürekli olarak bilgisayarınızın sağ üst köşesinde yer alıyor;

IOBit RAM Temizleme

Telefonunuz için;

Ortalama olarak Google Play üzerinde 4.5 uygulama puanına sahip ve yaklaşık 19 milyon kişi tarafından kullanılan Clean Master ile hem gereksiz uygulamalarınızdan kurtulabilir hem de ısınan telefonunuzun ve şişen pilinizi doktoru olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, Google Play’e girerek Clean Master olarak aratmak olacaktır.

Clean Master

 

Telefonunuza yükleyebileceğiniz, aslında bilgisayarınız için de tavsiye edebileceğim bir diğer program ise Ccleaner. Bu program, uygulamalarınızın çerezlerini, gereksiz çöp dosyalarınızı temizleyerek hem RAM hem de depolama alanından tassaruf etmenizi sağlıyor.

CCleaner

Sizleri çok fazla sıkmadan, küçük ipuçları ile bataryanızda yapacağınız bu kalibrasyon işlemleri ile sizlerde aradaki farkı yaklaşık olarak 10 gün içerisinde görmeye başlayacaksınız. Umuyorum ki pili hızla tükenen, bu durumdan şikayetçi olan arkadaşların işine yarayan bir makale olmuştur.

Eğer ki daha detaylı tavsiyeler isterseniz, konuya yorum bırakarak bu konudaki taleplerinizi ve problemlerinizi bana iletebilirsiniz.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir